Dřevěné podlahy

Hledáte povrch, který bude vždy moderní, zajistí ten nejvyšší možný komfort a vydrží ve vaší domácnosti po generace? Odpovědí je kvalitní dřevěná podlaha. Dřevo, jako odolný a krásný přírodní materiál, totiž dodá vašemu domovu vždy něco navíc. Dřevěné podlahy mohou být různého typu. Těmi nejoblíbenějšími jsou dvouvrstvé a třívrstvé podlahy nebo masivní dřevěné podlahy. U našich podlah máte na výběr lepení nebo plovoucí způsob pokládky. Standardně však doporučujeme využít celoplošné lepení dřevěné podlahy, které vyniká vyšší kompaktností, nižší hladinou kročejového hluku a příjemnějším pocitem při chůzi. Pojďme si nyní stručně představit jednotlivá provedení.


Vybrané produkty

Masivní prkna
Odolné
Ekologické
Zdravotní nezávadnost
Moderní vzhled

To nejlepší z našich lesů v exkluzivní kolekci the family.

Pro naše zákazníky chceme to nejlepší. Při tvorbě našich privátních kolekcí proto raději než na maso...

Skandinávský styl u vás doma! Dřevěné podlahy Designwood

Řemeslná tradice, moderní technologie a přírodní vzhled dřeva jsou tím hlavním, čím se pyšní třívrst...

Dotazy, nejasnosti, pochybnosti?

Ozvěte se nám, rádi poradíme.

Třívrstvé dřevěné podlahy

Jsou složeny ze tří vrstev materiálu (protitažná, středová a nášlapná vrstva) a nabízí vysoký komfort a luxusní vzhled. Vyznačují se maximální stabilitou, vhodností pro podlahové vytápění a výběrem z mnoha dekorů. Odolnou nášlapnou vrstvu pak stačí čistit mopem či vysavačem, protože je již z výroby ošetřena několika vrstvami voskového oleje nebo laku. Nejoblíbenější volbou v tomto segmentu je kolekce ekologických dubových podlah the family., kterou nabízíme skladem.

Dřevěné podlahy the family.

Dvouvstvé dřevěné podlahy

Nabízí ideální poměr ceny a kvality do menších domácností nebo komerčních prostor. Vyznačují se nižší konstrukční tloušťkou a jsou taktéž vhodné pro podlahové vytápění. Spodní vrstva, určena k celoplošnému lepení, má na starosti pevnost a plní stabilizační funkci, horní vrstva pak nabízí přírodní dřevěný dekor, který přinese útulnost a hřejiví pocit do vašeho interiéru.

Masivní dřevěné podlahy

Masivní dřevěná podlaha reprezentuje to nejlepší, co můžete získat - prvotřídní kvalitu, dlouhou životnost a 100% přírodní vzhled bez kompromisů. Každé prkno je zde vyrobeno z jednoho kusu dřeva. Lze je tedy opakovaně renovovat a zajistit tak, že vaše podlaha bude i za desítky let vypadat jako nová. Oblíbené jsou především dubová prkna od českého výrobce podlah Esco.

Dubové dřevěné podlahy

Česká tradice, nadčasový přírodní vzhled vyzařující teplo a nestárnoucí hodnota tohoto materiálu. Dub je navíc vhodný pro alergiky a vyniká svými akustickými i izolačními vlastnosti. Zkrátka, důvodů, proč si zvolit dubové dřevěné podlahy, je mnoho. Vyberte si i vy prověřenou kvalitu, díky které získáte vysněnou podlahu doslova na celý život.

Dřevěné podlahy Boen

Dřevěné podlahy prkna

Kvalitní dřevěné podlahy ve formátu celomasivních prken ať už v provedení třívrstvých podlah nebo masivních, jsou symbolem spojení tradičního povrchu a moderních technologií při opracování prken, aplikaci ochranné vrstvy i při samotné pokládce. Na výběr máte jak výraznou kresbu dřeva, tak dekory s decentnější strukturou.

Třílamela

Dřevěné třívrstvé podlahy v provedení takzvané třílamely jsou podlahy, které mají jedinečný vzhled připomínající parketový vzor. Tento typ podlah je v poslední době čím dál více vyhledávaným pro svoji jednoduchost a nezaměnitelný design, který Vás nepřestane ani po letech bavit.

Parkety a vlysy

Jsou to celomasivní dřevěné parkety v různých rozměrech a šířkách. Nejtypičtějším rozměrem je rozměr 70x490 mm. Stále větší oblibu si získávají také exotické dřevěné podlahy působící velmi exklusivně, díky svému ojedinělému vzhledu. Dodávají se buď jako masivní parkety, nebo jako průmyslové mozaiky.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat nebo nás navštívit na jedné z našich poboček Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Zlín. Naši obchodně-techničtí poradci vám rádi pomohou s výběrem a zodpoví na všechny vaše otázky. 

Inspirace

Najděte podlahu, která bude nejvíce odpovídat vašim potřebám.

Podlaha do bytu? Vsaďte na vinyl a máte klid Detail
Vinylové podlahy do ložnice Detail
Dřevěné podlahy do obývacího pokoje Detail
Jak vybrat podlahu do ložnice? Dejte přednost kvalitě před kvantitou Detail
Podlaha do dětského pokoje Detail

Na co se nejčastěji ptáte?

Jak se brousí parkety?

Jedná se o klíčovou činnost. Co se zde zanedbá, to se obvykle projeví až po finálním ošetření podlahy. Proto věnujte broušení parket náležitou péči a pozornost. Při broušení postupujte vždy v několika cyklech, od hrubšího broušení do finálního jemného broušení. Ideální zrnitosti brusiva pro renovaci jsou 24 -> 60 -> 120. Při přebroušení či mezibrusu lakovaných ploch je pak vhodné použít zrnitost 120 až 150. Při vedení válcové brusky se obvykle řídíme dopadem světla v místnosti, kdy při hrubém a středním broušení postupujeme diagonálně z rohu do rohu místnosti, u finálního broušení pak přímo proti zdroji světla (obvykle oknu). Brusku vedeme plynulým pohybem, nezastavujeme se. V případě potřeby opakovaného přebroušení tak činíme ve stejné stopě. Jednotlivé pásy se snažíme plynule navazovat. Nikdy nesmíme zůstat stát se zapnutým strojem na místě! Došlo by tím k nenávratnému poškození podlahy. Kolem krajů ponecháváme nevybroušenou plochu, kterou přebrousíme válcovou bruskou na závěr každého brusného cyklu. Okraje a těžko přístupná místa brousíme okrajovou bruskou, a to postupně stejnou zrnitostí brusiva jako předchozí plochu. Po broušení nezapomeňte vždy odstranit z plochy vzniklý prach vlhkým (ne mokrým) hadrem, vysavačem, a to i mezi radiátory topení, případně žaluziemi.

Jakou dřevěnou podlahu do obývacího pokoje ?

V obývacím pokoji hraje důležitou roli design, ale protože jde o místnost, kde je velmi rušno, je důležitá také funkce. Často se zde schází rodina na oslavy a víkendy. Právě v obývacím pokoji máte největší příležitost dodat svému domovu osobní nádech. V obývacím pokoji se můžete řídit vlastnostmi jako je akustika, estetická hodnota a možnost použít podlahové vytápění.

Jakou dřevěnou podlahu do kuchyně?

Přístup k dřevěným podlahám s kuchyni se mění a tyto podlahy se v kuchyních používají stále častěji. V kuchyni je největší provoz, protože právě zde se vše odehrává. Kuchyň poskytující skvělé pohody se stává motorem pro všechny zůčastněné. Samozřejmě, že v kuchyni můžete položit dřevěnou podlahu. Ovšem kuchyň je vystavena trochu větší zátěži než obývací pokoj nebo ložnice, proto by jste měli vybrat podlahu, která snese trochu více a snadno se udržuje čistá. Podlaha ošetřená lesklým povrchem se udržuje v čistotě snadněji než podlaha s matným nebo kartáčovaným povrchem a zkosenými hranami. Vhodné dřeviny jsou z tvrdého dřeva - dub, jasan, ořech, merbau doussie, jatoba a podobně.

Jakou dřevěnou podlahu do ložnice?

Jen si představte - probudíte se a stoupnete na teplou a příjemnou dřevěnou podlahu. Krásný pocit a dobrý začátek dne. Ložnice je místo klidu a ticha. Je to místnost pro odpočinek a dobrý spánek. Místnost kde si užíváte a současně nabíráte síly. Díky své hřejivé povaze přináší pravá dřevěná podlaha pocit pohody. Podlaha se málo opotřebovává a při jejím výběru máte naprostou volnost k tomu, aby vám maximálně vyhovovala. Není nic lepšího než tichá dřevěná podlaha přilepená  k podkladu v ložnici.

Jakou dřevěnou podlahu do předsíně?

Vchod a předsíň jsou to první, s čím se u vás návštěvy setkají. Chcete samozřejmě udělat dobrý dojem už na první pohled. Dřevěná podlaha v předsíni vám dává šanci dosáhnout dojmu, který vaši hosté nezapomenou. Jen se vyhněte měkkým dřevinám jako je bříza nebo třešeň. Měkké dřevo je však ideální pro dýhované podlahy, které jsou díky odolné střední vrstvě z HDF nejtvrdšími podlahami bez ohledu na to, z jakého druhu dřeva je vyrobena dýha. Díky tomu se dýhované podlahy výborně hodí do předsíní a vstupních prostor. Ale předsíň nemůže sloužit jen k tomu, aby upoutala hosty. Musí také vydržet drobný štěrk, prach a nečistoty, které se do ní každý den dostávají. Proto by jste zhruba první metr měli chránit rohožkou nabo na něm použít tvrdou a vodě odolnou podlahu.

Jakou dřevěnou podlahu do dětského pokoje?

Místnost na hraní a domácí úkoly. Místnost pro návštěvy kamarádů. Místnost pro hudbu nebo hry na počítači. Zkrátka místnost plná života a energie. Co by mohlo být v dětském pokoji lepšího než pravá dřevěná podlaha? Dřevěná podlaha která je teplá a příjemně se na ní sedí a hraje a která současně vydrží tvrdé údery hraček a dalších věcí. Nebo dřevěná podlaha s podkladovým materiálem tlumícím hluk, který bývá v rodinách s dětmi někdy až příliš velký. A co je neméně důležité, dřevěná podlaha která se snadno udržuje čistá, snadno se pokládá a vyměňuje.

Jakou dřevěnou podlahu do pracovny?

Stále více z nás má svobodu a možnost pracovat z domova. Při zařizování domácí pracovny není snadné zkombinovat funkčnost a uspokojivý vzhled. Pracovna musí být nedílnou součástí domácnosti a současně motivovat k práci. Existuje více důvodů, proč si do domácí pracovny zvolit dřevěnou podlahu, než jen estetické. Tyto podlahy se snadno udržují i s ohledem na kabely a přípojky pro technické vybavení. Doporučujeme použít ochranu podlahy proti rýhám od koleček židlí.

Co znamená rozpínání a smršťování dřeva?

Dřevo je hydroskopický materiál, což znamená, že přijímá i odevzdává vlhkost z okolního prostředí v závislosti na pokojové teplotě (optimální vlhkosti) v daném objektu. Každý má rád v zimním období teplo domova, ale málokdo si s teplotou hlídá i vlhkost vzduchu. Díky těmto vlastnostem se podlahy přizpůsobí okolnímu klimatu. Při větších změnách vlhkosti se objem dřeva mění, čímž mohou vlivem sesychání a deformace vznikat spáry. Říká se, že dřevo pracuje. V případě relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 65%, zvláště pak v letních měsících a relativní vlhkostí vzduchu nižší než 40% v průběhu topné sezóny se mohou objevit viditelné změny rozměrů. Rozpínání a smršťování dřeva na šířku (tangenciální) na výšku (radiální) a na délku (axiální nebo ve směru vlákniny) mají velmi odlišné proporce.

Největší rozměrové změny, až 10% se odehrávají na šířku (tangenciální).

Příklad:

  • Buková parketa 80 mm široká, součinitel smršťování 0,31%
  • Vlhkost dřeva je 11% v létě a 8% v zimě
  • Vlhkostní rozdíl dřeva je tedy 3% (11-8)
  • 0,31% z 80 mm šířky = 0,248 mm
  • Celkový úbytek letního období proti zimnímu je = 0,248 mm * 3% = 0,744 mm

Průměrná roční relativní vlhkost vzduchu se pohybuje v našich prostorách v rozmezí od 30% (topení) a 70% (v létě) s ročním průměrem 50%. Vlhkost parket se mění v rozmezí 6 až 13% a ukazuje, že například při masivních vlysech v závislosti na dřevině na šířku, může vést ke změně 0,5 - 1 mm. V praxi se setkáme s nízkými změnami šířky parket, neboť těsně položené parkety reagují na změny zpožděně.

Jaká jsou provedení dřevěných podlah?

Podlahy prkenné

představují nejjednodušší provedení dřevěné podlahy. Do této kategorie patří tesařské podlahy zhotovené z hoblovaných nebo nehoblovaných desek či fošen. Jsou pokládány bez konstrukčního spoje na tupý sraz na polštáře. K polštářům je možné buď přibíjet nebo ještě lépe šroubovat (lze lépe rozebrat). Prkenné dřevěné podlahy jsou předchůdcem dřevěných podlahovek a jsou zhotovovány z měkkých druhů dřeva, jako je smrk, modřín, borovice. Prkenné podlahy jsou vyráběny bez povrchové úpravy, tu aplikujeme až na položenou hotovou podlahu. Tmelení spár prkenných podlah se neprovádí. Při lakování takovéto podlahy je nutno dát pozor na to, aby lak nezatékal mezi jednotlivá prkna a nedošlo k jejich slepení.

Podlahovky palubové

jsou zhotoveny ze čtyřstranně opracovaného deskového řeziva o tloušťce větší než 20 mm, šířce 100 - 200 mm a a délce zpravidla 450 - 220 mm. Podlahové palubky jsou vyráběny s perem a drážkou a při pokládce se zasouvají do sebe a následně přibijí skrytě do polštářů. Nejběžnějším materiálem je smrk, borovice, modřín. Palubky jsou dodávány zpravidla bez povrchové úpravy. Speciální úpravou je tzv. kartáčování. Provádí se pomocí speciálních ocelových kartáčů, kterými se povrch palubky zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Výsledkem je vyšší tvrdost povrchu, zaručující lepší odolnost proti opotřebení a typický rustikální povrch. Další úpravou je vytloukání a patinování, které dodá podlaze zajímavý vzhled opotřebované podlahy.

Průmyslové mozaiky

někdy také označované jako kantky či kantovky, se vyrábějí z úzkých proužků dřeva skládaných v pásech na tupý sraz. Tato podlaha má svoje nesporné výhody, zejména pro malé rozměry jednotlivých lamel (cca. 20 x 200 mm), dřevo je pak velice stabilní a méně podléhá objemovým změnám. Další nespornou výhodou je brusitelnost podlahy až cca. 15 mm, čímž se zvyšuje životnost těchto podlah.

Parketové vlysy s perem a drážkou

jako jeden z mála typů dřevěných podlah je přesně definován normou ČSN EN 13226. Podle této normy jsou parkety rozděleny do tří tříd a jedné volné třídy, podle výskytu charakteristických prvků (běl, suky, zárosty, trhliny, sklon vláken, barevné odlišnosti atd.) Norma rozlišuje dva druhy parketových vlysů.

  • Parketový vlys, který má na jedné straně drážku a na druhé pero
  • Parketový vlys, který má na obou stranách drážku a používá se cizí pero

Vlysové podlahy byly módní především koncem 19. a začátkem 20. století a svoji popularitu si udržely až do padesátých let. V padesátých až sedmdesátých letech 20. století se prakticky nepokládala jiná dřevěná podlaha než vlysová. V současné době se tento druh podlahy těší znovu objevené kráse.

Vlysové parkety jsou někdy nazývány nesprávně parkety. Vlysem je označován dílec, který ná po celém svém obvodu vyfrézovanou drážku a pero tzn. čtyřstranné frézování. V současné době se vlysy vyrábějí nejčastěji z dubového dřeva, ale také jasanové, bukové, akátové, javorové, ořechové. V dřívějších dobách se pro pokládku vlysových parket nejčastěji používal rybinový vzor, dnes nejčastěji na stromeček, anglický vzor, na cihlu a nepravidelný vzor.

Lamparkety

 

nebo také europarkety jsou bez pera a drážky a rozměru většinou 10*60*300 mm. K podkladu se celoplošně lepí na sraz. Podlaha je hojně používána našimi západními sousedy, především pro příznivou cenu při zachování vlastností a výhod charakteristických pro masivní podlahy. Lamparkety bývají označovány jako nejvhodnější druh celomasivní podlahy do panelového bytu.

Mozaikové a kazetové podlahy

 

jsou vyráběny v masivním nebo vícevrstvém provedení, zhotovovány z lamel nebo vlysů malých rozměrů podobných jako u lamparket (tloušťka 8-10 mm, šířka 30-60 mm a délka 10-300 mm) a poskládány do různých vzorů. Nejobvyklejšími jsou například francouzký parketový vzor, nepravidelný a pravidelný řemen, rybí kost, maďarský stromeček. Jednotlivé lamely se skládají do čtverců o rozměru 480 x 480 mm. Tabule s takto uspořádanými vzory jsou buď z rubové strany nalepeny na netkané textilii, nebo na textilní mřížce či síťovině tak, aby držela celá mozaika pohromadě, nebo jsou po lícované straně fixovány krepovou páskou, která se po nalepení obrousí. Pokládka se provádí celoplošným lepením s následným zbroušením, zatmelením a povrchovou úpravou.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci,
Od soboty 21. 12. 2024 do 5. 1. 2025 budou naše sklady i showroomy uzavřeny a nebudeme expedovat. Od 6. 1. 2025 se na Vás opět budeme těšit. Děkujeme za pochopení.

Spinner