Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Koberce mohou dodat interiéru příjemnou atmosféru, tichý a měkký došlap i trochu tepla navíc. Mnoho lidí ale odradí riziko skvrn a náročného čištění. Jak se tomu vyhnout?
Koberce mají jisté kouzlo, protože dokážou místnost mrknutím oka zútulnit, udělat z ní místo pro relax a pohodu. A to nejen svým vzhledem, ale také díky svým vlastnostem, protože dobře izolují teplotu, jsou měkké a příjemné na došlap a v neposlední řadě také dobře tlumí zvuky. Koberce ale také na druhou stranu vyžadují náročnější údržbu, než například laminátové podlahy nebo vinylové podlahy či dlažba. Platí to pro ty kusové i ty, které se táhnou ode zdi ke zdi. Mnoho lidí od koupi koberce odradí právě vidina skvrn, které už nepůjdou vyčistit.
Pravidelná údržba i důkladný jarní úklid
Na fotografiích a ve vzorových bytech vypadají koberce báječně, obzvlášť pak ty světlé, béžové a krémové. Jenomže prakticky smýšlející člověk se okamžitě pozastaví – vždyť upuštění čokolády, kapka červeného vína nebo mastnota mohou koberec zničit a bude hned po kráse. Složité čištění často od koupě odradí. Existují zde ale mnohé předsudky, koberec totiž není tak šíleně náročný, jak se může zdát. Koberce sice skutečně zachytávají prach, snižují tak ale pasivně jeho koncentraci ve vzduchu, čímž mohou alergikům jedině pomoci. Při pravidelném vysávání tak koberec patří i do domácnosti, ve které někdo trpí alergickými reakcemi na prach. Důležité je mít pořádný vysavač a nezanedbávat pravidelné vysávání. Jednou za čas, obvykle dvakrát do roka, je potom vhodné provést také hloubkové čištění, protože vysavač nedokáže vyčistit koberec úplně důkladně.
Postup se samozřejmě liší u kusových a celoplošných koberců, také podle délky vlasu a zátěžové třídy. Koberce se tradičně dají čistit mokrou a suchou cestou, nebo párou. Parní čištění vyžaduje speciální nástroj, který do koberce pod tlakem vstříkne páru společně s čisticím prostředkem. Při suchém čištění se na koberec nasype prášek, který zakoupíte běžně v klasické drogerii a po nějaké době působení se jednoduše vysaje. Nehodí se ale pro vysoký vlas, kde mohou zůstat zbytky prášku i po důkladném vysávání. Nakonec mokré čištění – při tom se vytvoří hustá pěna, ale existuje zde při neprofesionálním případě promáčení a zničení koberce. U všech uvedených možností lze využít půjčoven potřebných strojů a provést čištění samostatně, mnohem jednodušší je ale zavolat si specializovanou firmu, která má praxi a velmi rychle a odborně koberec vyčiští.
Rada na závěr je jednoduchá – proti skvrnám zasáhněte co nejdříve po jejich vzniku, investujte do vysavače a nebojte se svěřit čištění odborníkům. Ušetříte si tím spoustu času i starostí.