Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Laminátová podlaha původně vznikla jako levnější náhrada dřevěné podlahy. Postupně však nabídla víc díky změnám v oblasti kvality, povrchové úpravy i způsobu kladení.U laminátové podlahy už nejsme limitováni vzhledem dřeva v přírodních barvách. V sortimentu jsou zastoupeny různé barvy, struktury a vzory.
Inovativní technologie ještě více zvýraznily krásu dřeva. Kromě klasických nebo rustikálních dezénů evropských a exotických dřevin jsou na výběr mořené verze v odstínu šedá, modrá, zelená, lososová či červená. Moderní laminátová podlaha dokáže imitovat vzhled mramoru, korku, kamene i kovu. Výrobci nabízejí různé dekorativní vzory, můžete si vyskládat různé obrazce, kombinovat struktury a barvy nebo si nechat vyrobit vlastní motiv s pomocí digitálního tisku.
Cena vs. technologie výroby
Při nákupu laminátové plovoucí podlahy se setkáte s různými cenovými rozdíly. Cenu ovlivňuje nosná vrstva, kterou může být HDF (vláknitá deska s vysokou hustotou) nebo MDF deska (středně hustá vláknitá deska) i způsob výroby. Kvalitnější a dražší podlahy jsou vyrobeny vysokotlakou technologií HPL a CPL, méně kvalitní jsou vyrobeny technologií DPL. Rozdíl je viditelný na řezu, vysokotlaké lamináty mají viditelnou tmavou, téměř třímilimetrovou vrstvu laminátu.
U DPL podlah probíhá technologie lisování v jednom kroku. Dekorační papír se přímo nanese na nosnou desku a následně se překryje ochrannou vrstvou. Laminátová podlaha vyrobená touto technologií je levnější a vhodná pro málo a středně zatěžované místnosti.
Technologie výroby HPL znamená, že laminát je lisovaný pod vysokým tlakem ve dvou stupních. Nejprve se slisují několik ochranných transparentních vrstev s dekoračním papírem a ty se pak nalepí na nosnou desku. Takové laminátové podlahy jsou sice dražší, ale i více vydrží. CPL představuje speciální postup přímé laminace s více ochrannými vrstvami.
Údržba
Povrchovou vrstvou laminátové podlahy je pryskyřice z melaminu a lak. Díky tomuto složení je povrch hladký a bez pórů, takže výborně odolává nečistotám a prachu. Největším nepřítelem laminátu je však voda, proto je třeba podlahu udržovat suchým způsobem - vysávat, zametat a čas od času přetřít vlhkým hadrem.
Pro co nejdelší zachování kvality plovoucí laminátové podlahy je vhodné znát a dodržovat určitá pravidla. Optimální vlhkost v místnosti se má pohybovat mezi 50 až 65%. Vrchní vrstvu podlahy mohou poškodit drobné abrazivní nečistoty (štěrk, kamínky). Zabráníte tomu, pokud ve vstupních prostorách zřídíte tzv.. čistící zóny s použitím rohožek a koberečků. Rozlité tekutiny okamžitě otřete a na čištění nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky ani drátěnky a drsné houbičky. Na laminát nejsou vhodné vosky a politury, protože na povrchu vytvářejí matný film. Poškozenou laminátovou podlahu je možné renovovat jen výměnou celých spojovacích dílců.
Jak vybírat?
Při výběru vhodné laminátové podlahy je třeba si uvědomit, do jakého prostoru ji dáváme a jaké zátěži bude vystavena. Pozorně si všímejte informace, které uvádí výrobce na obalu. Podle míry zátěže se laminátové podlahy dělí do tříd 21, 22, 23 pro bytové účely a třídy 31, 32, 33 pro komerční účely.
Kromě číselného údaje se můžete orientovat i podle štítků, díky kterým snadno zjistíte, zda je podlaha vhodná do málo, středně nebo silně zatěžovaného prostoru. Všímejte si také údaje o oděruvzdornosti, což je schopnost odolávat mechanickému tření. Na obalu se může uvádět ve spodní (IP), střední (AT) nebo vrchní (FP) hranici oděruvzdornosti. Například IP 7.000 znamená oděruvzdornost nejméně 7.000 a více, ale označení FP 10.000 znamená zátěž maximální a menší.
Dnešní výrobní postup udělal z laminátu materiál, který je vhodný do jakékoliv místnosti v bytě. Dále ve speciální úpravě ho můžeme použít do sauny nebo koupelny.
"Klikněte si ji"
Zjednodušil a zrychlil se i způsob montáže. Díky click systému již není nutné laminátovou podlahu spojovat lepením. V případě potřeby ji můžete rozebírat a znovu skládat. Laminátová plovoucí podlaha se díky malé tloušťce může použít i pod podlahové vytápění, všímejte si označení na obalu. Výrobci ve snaze napodobit vzhled dřeva přicházejí s takovými novinkami, jako jsou mezery ve tvaru V, které imitují palubkové podlahy, různé šířky desek kombinované v jedné podlaze či dílce ve tvaru čtverců.