Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Výběr podlahové krytiny není taková hračka, jak se může zprvu zdát. Na co si dávat pozor při výběru podlah? Jak se vyhnout zdravotně závazným podlahám?
Již delší dobu je v kurzu se při výběru jakýchkoli produktů ohlížet na ekologičnost výroby, užívání přírodních látek a pak zejména použitou chemii. Řada podlahových krytin je vyráběna z materiálů uvolňujících těkavé látky do ovzduší domů. Tato problematika se může týkat i přírodních materiálů. Ve svých interiérech ať už bytových nebo komerčních trávíme mnoho času, proto bychom měli brát ohled k tomu, čím prostory vybavíme. Zejména podlahové krytiny jsou velmi důležitým bodem.
Podlahové krytiny uvolňují do ovzduší mnoho nežádoucích látek, díky nimž mohou nastat posléze i zdravotní komplikace. Je důležité se tak při výběru podlah informovat o složení a materiálech, stejně jako o povrchové úpravě aj. Je nutné zdůraznit, že chemický pach mohou mít podlahy i měsíc po pokládce, poté by měl však nežádoucí odér zmizet. Pokud je pach patrný po delší dobu, mělo by se začít přemýšlet o jiném řešení.
Jakým materiálům a látkám se vyhnout?
Chemický pach může být patrný zejména u vinylových a PVC podlah. U keramických a dřevěných podlahových krytin nebezpečí téměř neexistuje. Díky moderním technologiím se současná výroba podlahových krytin stále posouvá, objevují se nové možnosti a bere se velký ohled k životnímu prostředí. I přesto však mohou podlahové krytiny obsahovat např. ftaláty, díky nimž jsou podlahy elastické a příjemné pro chůzi. Je dobré vybírat podlahy bez obsahu PVC, chloru, změkčovadel, halogenů či těžkých kovů. Při výběru si také ověřujte, zda byly podlahy testovány na zdravotní nezávadnost. Je dobré mít načtené certifikáty a atesty na emise těkavých látek či látky s karcinogenními účinky.
Nejznámějším certifikátem je například německý Blue Angel – jeden z nejpřísnějších certifikátů na emise těkavých látek. Finský certifikát M1 pak sleduje emise těkavých organických látek (TVOC), emise formaldehydu a amoniaku, karcinogenní látky i zápach. Mějte se proto na pozoru, co si do svého obydlí či kanceláře pořídíte. Zde není na místě řídit se nejnižší cenou nebo sledovat slevové akce. Podlahové krytiny by měli být vybírány s rozumem a informovaností.
Potřebujete poradit?